Drzewa są wielką wartością Puszczykowa. Niestety poprzez niewłaściwe ich traktowanie, wiele tracimy – i my, i one. Na prośbę mieszkanki prezentujemy artykuł na temat skutków niszczenia drzew, w szczególności przez ogławianie.
Najgrubszy i najstarszy dąb w Puszczykowie, znajdujący na ul. Dębowej, po 360 latach usechł na skutek nadmiernego przycięcia konarów.
Wiele drzew w Puszczykowie co roku pada ofiarą niczym nieuzasadnionych przycinek, które bardzo im szkodzą. W tym artykule prezentujemy negatywne skutki takich działań, o których warto pomyśleć przed wzięciem piły do rąk. Nie jest to dobre ani dla drzew, ani dla tych, którzy chcą coś na tym skorzystać.
Jak widać, przycinanie drzew, które często wynika z obaw o zagrożenie, a tak naprawdę to sami wywołujemy, dokonując cięć.
Lex Szyszko już nie obowiązuje
Tzw. Lex Szyszko, czyli zmiany w przepisach zezwalajace na niemal nieograniczoną wycinkę drzew na terenach prywatnych obowiązywały tylko przez kilka miesięcy: od 1 stycznia do 17 czerwca 2017 r. Już od ponad roku tej dowolności nie ma i drzewa można wycinać tylko w ściśle określonych sytuacjach.
Istnieje lista przypadków, gdy drzewa i krzewy można usuwać bez zgody i wiedzy urzędników. Zostały one wymienione w art. 83f. ust. 1 ustawy o ochronie przyrody i są to m.in.:
- krzewy lub ich skupiska o powierzchni do 25 m²
- drzewa, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza:
a) 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,
b) 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
c) 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew; - drzewa lub krzewy owocowe, z wyłączeniem rosnących na terenie nieruchomości lub jej części wpisanej do rejestru zabytków lub na terenach zieleni;
- drzewa lub krzewy należące do gatunków obcych.
W pozostałych przypadkach, jeśli dotyczy to drzew rosnących na terenie prywatnym niezwiązanym z prowadzoną działalnością gospodarczą, należy dokonać zgłoszenia do urzędu miejskiego. Wówczas urząd ma 21 dni na oględziny i kolejne 14 dni na wniesienie ewentualnego sprzeciwu. Dopiero w razie jego braku wolno dokonać wycinki.
W przypadku terenu związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą obowiązują odrębne zasady.
Ponadto trzeba zwracać uwagę na to, czy na drzewach nie ma ptasich gniazd w okresie lęgowym.
A teraz, dlaczego warto pozostawić drzewa całe i zdrowe – to tylko niektóre z korzyści:
Ile jest warte drzewo w mieście?
I na koniec ekonomiczna ciekawostka. Pozytywne skutki obecności drzew i ich wpływu na wartość danego miasta poprzez kompensację negatywnych skutków były w USA wielokrotnie obiektem badań już od 1957 r. Okazało się, że w przeciętnym amerykańskim mieście wartość, jaką dają drzewa odpowiada wartości wszystkich inwestycji w szkoły czy połowie wartości nawierzchni ulic czy sieci kanalizacyjnych i wodociągowych. W 2002 r. policzono, że przeciętna wartość kompensująca każdego drzewa w amerykańskich miastach wyniosła aż 630 dolarów! Niszcząc drzewa, my też tracimy sporo pieniędzy…
Źródła
- Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 3 lipca 2017 r. w sprawie wysokości stawek opłat za usunięcie drzew i krzewów (Dz.U. 2017 poz. 1330).
- Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. 2004 nr 92 poz. 880).
- Tokarska, A. i Osyczka, D., Okaleczanie drzew powszechnym zjawiskiem w przestrzeni, Zeszyty Naukowe. Inżynieria Środowiska, nr 143, Uniwersytet Zielonogórski, 2011, ss. 19-32.
- Nowak, D., J., Crane, D. E. i Dwyer, J. F., Compensatory Value of Urban Trees in he United States, Journal of Abroriculture, no 28(4), 2002, pp. 194-199.
- Szczepanowska, H. B., Drzewa w mieści – zielony kapitał wartości i usług ekosystemowych, Człowiek i Środowisko, nr 39 (2), 2015, ss. 5–28.
Super wpis
Warto znać zarówno pozytywne jak i negatywne skutki tej czynności. Ja uważam, że na pewno warto dbać o drzewa i krzewy – szczególnie gdy znajdują się w pobliżu domu. Sama często przycinałam swoje drzewa, ale przez ostatnich kilka lat nikt się nimi nie zajmował. To przez to się tak rozrosły. Aby ułatwić sobie pracę związaną z przycinaniem gałązek, zamierzam wynająć podnośniki od firmy GIZO. Ich oferta była najkorzystniejsza na tle pozostałych, a do tego można je wynajmować na krótkie i długie terminy.